Zero Trust Network Access (ZTNA)

Zero trust network access (ZTNA) to rozwiązanie bezpieczeństwa IT, które zapewnia bezpieczny zdalny dostęp do aplikacji, danych i usług organizacji w oparciu o jasno określone zasady kontroli dostępu. Ztna różni się od wirtualnych sieci prywatnych (VPN) tym, że zapewnia dostęp tylko do określonych usług lub aplikacji, podczas gdy dzięki VPN można uzyskać dostęp do całej sieci. Ponieważ coraz większa liczba użytkowników uzyskuje dostęp do zasobów z domu lub z innego miejsca, rozwiązania zero trust network mogą pomóc wyeliminować luki w innych technologiach i metodach bezpiecznego zdalnego dostępu.

Gdy Zero trust access jest w użyciu, dostęp do określonych aplikacji lub zasobów jest przyznawany dopiero po uwierzytelnieniu użytkownika w usłudze ZTNA. Po uwierzytelnieniu, ZTNA następnie przyznaje użytkownikowi dostęp do określonej aplikacji za pomocą bezpiecznego, zaszyfrowanego tunelu, który oferuje dodatkową warstwę ochrony bezpieczeństwa, osłaniając aplikacje i usługi przed adresami IP, które w przeciwnym razie byłyby widoczne. W ten sposób Zero trust network działa tak, aby uniemożliwić użytkownikom wgląd w inne aplikacje i usługi do których nie mają dostępu.

Producenci dostarczający rozwiązania w tym zakresie:

BlackBerry

BlackBerry Cylance® EDGE

Security Service Edge (SSE) - platforma konsoliduje usługi bezpieczeństwa, umożliwia szybką, bezpieczną łączność z publicznymi lub prywatnymi aplikacjami i danymi oraz sprawia, że praca z dowolnego miejsca, na dowolnym urządzeniu, jest przyjemna dla użytkowników.

  • Wykrywa i powstrzymuje zagrożenia zero-day
  • Zapobiega narażaniu danych i aplikacji na ryzyko
  • Powstrzymuję użytkowników przed dostępem do potencjalnie szkodliwych witryn
  • Segmentuje aplikacje i zapobiega ruchowi bocznemu dzięki Zero Trust Network Access (ZTNA)
  • Ciągłe autoryzowanie i uwierzytelnianie dostępu do aplikacji
  • Wykorzystanie zasad kontroli dostępu uwzględniających tożsamość i kontekst
  • Zmniejszenie zależności od bram VPN, serwerów zdalnego dostępu, firewalli, równoważenia obciążenia lub rozwiązań ochrony przed atakami DDoS.
  • Usprawnia wdrażanie aplikacji dzięki łączności jednym kliknięciem z najpopularniejszymi aplikacjami SaaS, w tym Microsoft 365® i Google Workspace™.

BlackBerry Cylance® Gateway

To natywne dla chmury, wspomagane sztuczną inteligencją (AI) rozwiązanie Zero Trust Network Access (ZTNA), które zapewnia użytkownikom dostęp do sieci i chroni sieć przed zagrożeniami. Zakłada się, że każdy użytkownik, punkt końcowy i sieć są potencjalnie wrogie, a żaden użytkownik nie może uzyskać dostępu do niczego, dopóki nie udowodni, kim jest, że jego dostęp jest autoryzowany, że nie działa złośliwie i że sieć lokalna, do której jest podłączony, nie jest zagrożona. Chroni urządzenia użytkowników z systemami iOS, Android, Windows 10, Windows 11 i macOS, umożliwiając blokowanie połączeń z miejscami docelowymi w Internecie, do których nie chcesz, aby urządzenia docierały, nawet gdy urządzenie nie jest podłączone do Twojej sieci.

 

 

Producenci: