Utrata danych to obecnie jedno z największych zagrożeń dla biznesu. Dotyczy to szczególnie informacji wrażliwych i tych o dużej wartości, które mogą ulec wyciekowi lub zostać skradzione przez cyberprzestępców w celu uzyskania korzyści finansowych. Zagrożenia tego typu mogą pochodzić z wewnątrz organizacji lub z zewnątrz np. w formie oprogramowania ransomware lub innych cyberataków. Tak czy inaczej, gdy dane zostaną utracone, organizacja cierpi nie tylko z powodu samego naruszenia, ale często związanej z tym utraty reputacji. Dodatkowo, może spotkać ją dotkliwa kara finansowa.
Aby uniknąć wycieków lub eksfiltracji danych, organizacje stosują odpowiednia praktyki i narzędzia DLP, które wspierają i wspomagają ochronę danych cyfrowych przed kradzieżą, przypadkowymi i/lub celowymi wyciekami.
Strategie obronne DLP są zazwyczaj oparte na przepisach dotyczących zgodności z przepisami i prywatności danych, takich jak HIPAA, PCI-DSS, CCPA lub RODO, które wymagają od organizacji utrzymywania bezpiecznych środowisk i stosowania odpowiedniego poziomu ochrony danych, bez względu na to, gdzie się znajdują i w jaki sposób są udostępniane.
DLP powinno być kluczowym priorytetem dla każdej organizacji zajmującej się przetwarzaniem danych wrażliwych, zwłaszcza dla działających w branżach o wysokim stopniu regulacji, takich jak obrona, finanse, rząd czy opieka zdrowotna.