Raport dotyczący ekosystemu programistów w 2023r. (State of Developer Ecosystem Report)
Data publikacji: 25.04.24r.
Stan środowiska deweloperskiego (State of Developer Ecosystem Report)
Niniejszy raport jest kulminacją spostrzeżeń zebranych od społeczności programistów z całego świata. Świat programistów jest rozległy i zróżnicowany, co czyni go nieskończenie fascynującym obszarem do eksploracji i nauki. Coroczne inicjatywy badawcze, takie jak ta, mają na celu zbadanie oraz odkrycie cennych spostrzeżeń na temat programistów i ich rzemiosła, a następnie podzielenie się tymi faktami z całym światem.
W raporcie State of Developer Ecosystem Report znajdują się informacje obejmujące szeroki zakres tematów, od języków programowania, narzędzi i technologii po dane demograficzne i zabawne fakty. Zbadany został również wyjątkowy styl życia programistów, ich pasje i zainteresowania.
W tym roku badania zostały poszerzone o sztuczną inteligencję, poglądy programistów na temat sztucznej inteligencji, ich obawy, powszechnie używane funkcje asystentów AI oraz obecne przyjęcie narzędzi wspomaganych przez AI.
Najczęściej używane języki programowania w ciągu ostatnich 7 lat i potencjał adopcji w 2024r.:
„Z jakich języków programowania, skryptów i znaczników korzystałeś w ciągu ostatnich 12 miesięcy?”
Udział najlepiej opłacanych pracowników według języka podstawowego:
W 2023 roku programiści Scala, Go i Kotlin znaleźli się w pierwszej trójce najlepiej opłacanych kategorii. Pracodawcy doceniają wartość specjalistów, którzy potrafią poruszać się w zawiłościach tych języków, co skutkuje konkurencyjnym krajobrazem, w którym programiści Scala, Go i Kotlin wyróżniają się jako najlepiej zarabiający.
Od 2021 r. nasze dane ankietowe konsekwentnie nie wykazują poprawy w zakresie udziału kobiet wśród programistów. Fakt, że tylko 5% programistów to kobiety, wskazuje na ogromną lukę płciową w branży. Aby zapewnić równe szanse i reprezentację dla wszystkich, jako społeczność powinniśmy opracować nowe podejścia do kwestii różnorodności płci.
Złożony krajobraz usług generatywnej sztucznej inteligencji:
„Jak prawdopodobne jest, że powierzyłbyś następujące czynności asystentowi AI (w idealnym świecie, w którym wydajność asystenta AI jest podobna do ludzkiej)?”
„Jak często korzystasz z następujących funkcji istniejących asystentów AI do kodowania?”
Zdrowie psychiczne w społeczności programistów:
W 2023 r. programiści, którym nie jest obce wypalenie zawodowe, wykażą większe zainteresowanie swoim zdrowiem psychicznym, z zaangażowaniem wyższym o 7 punktów procentowych w porównaniu do tych, którzy nie doświadczyli wypalenia zawodowego.
Są oni również o 6 punktów procentowych bardziej skłonni do korzystania z aplikacji lub urządzeń do samodzielnego monitorowania swojej aktywności fizycznej i jakości snu.
Co ciekawe, programiści dotknięci wypaleniem odkryli, że czynniki związane ze zdrowiem psychicznym, takie jak samoorganizacja i zarządzanie czasem, znacząco wpływają na ich produktywność w kodowaniu. I odwrotnie, programisci, którzy nie doświadczyli wypalenia, łączą wzrost produktywności z czynnikami mniej związanymi ze zdrowiem psychicznym, takimi jak nauka nowych IDE i ulepszanie funkcjonalności IDE.
„Czy zmieniłeś obszar kariery na IT?”
„Które z poniższych instytucji edukacyjnych lub zasobów pozwoliły ci zrobić pierwszy krok w kierunku zostania programistą?”
„Jak nauczyłeś się nauki o danych, uczenia maszynowego lub inżynierii danych?”
Jak widać na dwóch powyższych wykresach, w 2023 r. większość programistów zgłosiła, że programowania nauczyła się głównie na uniwersytetach i w innych formalnych instytucjach edukacyjnych. Z drugiej strony, w dziedzinie nauki o danych, uczenia maszynowego lub inżynierii danych, ponad połowa respondentów zgłosiła, że jest samoukiem.
„Które z poniższych działań związanych z danymi jesteś zaangażowany?”
DevOps i trendy w rozwoju chmury:
„Z jakich usług w chmurze korzystasz?”
To pytanie zostało wyświetlone tylko tym respondentom, którzy zgłosili hosting w usługach w chmurze.
„Jakich narzędzi używasz do pracy zdalnej?”
„Których z poniższych narzędzi używasz wersji aplikacji mobilnej?”
Wykorzystanie aplikacji mobilnych do narzędzi komunikacyjnych wyraźnie spada po osiągnięciu szczytowego poziomu w 2020 i 2021 roku. Prawdopodobnym powodem jest to, że coraz więcej pracowników wraca do biura, do czego wiele firm zdaje się zachęcać.