Quo Vadis VMware?
Data publikacji: 06.02.24r.
Quo Vadis VMware?
Kiedy pod koniec listopada ubiegłego roku prezes firmy Broadcom (AVGO), pan Hock Tan, obwieścił światu finalizację transakcji przejęcia VMware (VMW), zdawało się słyszeć szmer satysfakcji ukontentowanych inwestorów giełdowych, którzy wybierając odpowiednią strategię inwestycyjną i zarobili krocie na tej historycznej transakcji, której wartość opiewała na blisko 61 miliardy dolarów!
Jednak kiedy już umilkły dźwięki hucznych rautów, wywiadów i gratulacji, usłyszeć można było pomruk niepokoju: Co dalej z firmą VMware? W jakim kierunku podąży jej nowy właściciel? Jak tę zmianę odczują miliony użytkowników oraz tysiące partnerów na całym świecie, dla których VMware był niemal od zawsze synonimem wirtualizacji?
Tak się złożyło, że pod koniec ubiegłego roku z racji naszych aktywności handlowych odbywałem wiele spotkań i rozmów z partnerami, którzy oferują rozwiązania VMware w Polsce.
Mówiąc delikatnie, byli oni wtedy bardzo zaniepokojeni informacjami, które wkrótce po fuzji zaczęły napływać zarówno od dystrybutorów VMware, jak i od samego producenta. Ci którzy nie uczestniczyli w tym „horrorze” mogą sobie tylko wyobrazić, co przeżywali Partnerzy VMware, którzy niemal z dnia na dzień dowiedzieli się o bezwarunkowej zmianie modelu licencjonowania z modelu licencji on-prem na model subskrypcyjny. Wkrótce potem doświadczyli oni też bolesnych skutków awarii systemu odpowiedzialnego za rozliczenia finasowe i generowane kluczy licencyjnych. Jak się potem okazało, był to niezamierzony efekt integracji systemów obu firm. System powrócił do życia po prawie tygodniowej przerwie wprowadzając tym czasie w stan przedzawałowy wielu co mniej odpornych na stres handlowców. Warto zaznaczyć, że wszystkie te „atrakcje” miały miejsce w grudniu czyli miesiącu charakteryzującym się w naszej branży od zawsze największą liczbą transakcji wynikającą m.in. z licznych rozstrzygnięć przetargów i postępowań zakupowych realizujących nierzadko roczne budżety IT wielu firm i instytucji. Jakby nie można było poczekać z takimi ryzykownymi operacjami choćby na zamkniecie roku fiskalnego?
A że na każdą akcję można się spodziewać reakcji tak też na reakcję wynikającą ze skutków połączenia VMware z Broadcom nie trzeba było długo czekać. Wiele firm, które już wcześniej proponowały swoje konkurencyjne rozwiązania, teraz, kiedy nowy właściciel VMware odsłonił kulisy swojej nowej strategii, ruszyły z nową energią aby zareklamować swoje produkty. Uspokojeniu sytuacji nie posłużył kolejny komunikat firmy sugerujący, że Broadcom zamierza skupić się na wąskim gronie zaledwie kilkuset największych klientów na świecie a kanał partnerski będzie wkrótce poddany surowej weryfikacji (czytaj: redukcji). To spowodowało, że zarówno partnerzy jak i klienci zaczęli mieć poważne obawy o przyszłość i część z nich rozpoczęła intensywne poszukiwania alternatyw dla używanych lub oferowanych rozwiązań VMware.
Takie alternatywy posiada również w swojej ofercie nasza firma i są to m.in.:
- Kompletne rozwiązanie hiperkonwergentne firmy ScaleComputing. Jest to autorska platforma wirtualizacyjna z uproszczonym zarządzaniem, opartymi na sztucznej inteligencji mechanizmami samo-strojenia i autonaprawy, dostarczana na dedykowanym sprzęcie renomowanych producentów. Jest to idealne rozwiązanie dla małych i średnich firm, które są zainteresowane migracją ze środowiska VMware lub planują dopiero rozpocząć przygodę w wirtualizacją a nie posiadają wysoko wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie. (Alternatywa do VMware ESX/vSphere).
- Wydajne i bezpieczne oprogramowanie do wirtualizacji aplikacji i desktopów firmy Parallels. System Paralles RAS umożliwia bezpieczną pracę z dowolnego miejsca oraz na dowolnym sprzęcie i może być wdrażany zarówno w modelu on-prem jak też w chmurze. Uzupełnieniem oferty Parallels jest rozwiązanie Secure Workspace będące niejako integratorem różnych zdalnych metod dostępu do desktopów i aplikacji serwerowych za pomocą jednego zunifikowanego interfejsu użytkownika uruchamianego w dowolnej przeglądarce webowej (Alternatywa dla VMware VDI).
- Oprogramowanie SDS firmy DataCore, które działając na zasadzie wirtualizacji pamięci masowej potrafi zintegrować przestrzeń dyskową dowolnych macierzy i serwerów zapewniając wysoką dostępność, elastyczność konfiguracji i skalowalność tak zdefiniowanej pamięci masowej na potrzeby dowolnych systemów i aplikacji zarówno fizycznych jak i zwirtualizowanych (Alternatywa dla VMWare VSAN).
Jeżeli należą Państwo do grupy klientów lub partnerów poszukujących obecnie alternatyw dla rozwiązań VMware zapraszamy do kontaktu z nami. Postaramy się nie tylko doradzić Państwu jak zastąpić posiadaną technologię VMware ale być może zainspirujemy Państwa również do rozważenia zupełnie innych rozwiązań, które wykraczają poza standardy wirtualizacji definiowane przez VMware od przeszło ćwierć wieku?
I na koniec mała auto-dygresja. Tak się składa, że firma CONNECT DISTRIBUTION powstała dokładnie w tym samym roku co VMware! W roku 2000 po wizycie na największych onegdaj europejskich targach IT w niemieckim Hanowerze nawiązaliśmy kontakt właśnie z firmą VMware i wkrótce potem jako pierwszy dystrybutor w Polsce rozpoczęliśmy sprzedaż oprogramowania VMware Workstation w naszym Kraju. W tamtym czasie mało kto jeszcze przypuszczał, że wkrótce potem powstanie również wersja serwerowa VMware, która w sposób absolutnie spektakularny zrewolucjonizuje cały świat IT i na całe dziesięciolecia wyznaczy kierunek jego rozwoju!
Słowem, mamy swój mikroskopijny wkład początek tej fascynującej historii.