Edge Computing vs. Cloud Computing — co jest lepsze dla Twojej organizacji?
Data publikacji: 17.06.2021
Scale Computing jako dostawca rozwiązań hiperkonwergentnych (HCI) i przetwarzania brzegowego nowej generacji (ang. Edge Computing) towarzyszy klientom w rozmaitych przypadkach użycia. Potrzebujesz skonfigurować infrastrukturę IT na statku towarowym na środku oceanu bez serwerowni, niezawodnego internetu lub informatyka? Możesz liczyć na Scale Computing. Chcesz zapewnić wysoką dostępność pamięci masowej i funkcje obliczeniowe na miejscu w 500 sklepach detalicznych? Możesz liczyć na Scale Computing.
Jednak jak podkreśla producent, nadal dość powszechna jest nieznajomość różnicy między przetwarzaniem brzegowym a przetwarzaniem w chmurze. W związku z tym, w niniejszym artykule zdefiniujemy obie technologie, wskazując kluczowe różnice dotyczące przede wszystkim odmiennych celów biznesowych.
Co to jest przetwarzanie brzegowe (ang. Edge computing)?
Przetwarzanie brzegowe odbywa się wszędzie tam, gdzie aplikacje o znaczeniu krytycznym działają poza scentralizowanym centrum danych (siedziba główna korporacji/kolokacja lub centrum danych w chmurze publicznej) i często z dala od dedykowanego personelu IT.
Przykładem przetwarzania brzegowego jest sytuacja, gdy firma uruchamia oprogramowanie dla punktów sprzedaży (POS) lub systemy bezpieczeństwa w dziesiątkach lub setkach sklepów detalicznych. Sklepy te często nie mogą pozwolić sobie na tradycyjne szafy serwerowe, nie mają dedykowanego personelu IT na miejscu, a mimo to potrzebują niezawodnej pamięci masowej i funkcjonalności obliczeniowej w każdej lokalizacji.
- Korzyści przetwarzania brzegowego:
- Niezawodne w odległych lokalizacjach, gdzie łączność jest ograniczona lub nie ma jej w ogóle.
- Bezpieczny i niezawodny system przetwarzania danych wrażliwych na czas i/lub prywatnych.
- Wady przetwarzania brzegowego:
- Wymaga pewnej początkowej konfiguracji i ciągłego zarządzania przez dział IT.
- Jeśli zarządzasz aplikacją, której użytkownicy są rozproszeni po całym świecie, bardziej sensowna byłaby chmura publiczna.
Czym jest przetwarzanie w chmurze?
Przetwarzanie w chmurze to rozproszone środowisko obliczeniowe zarządzane przez stronę trzecią. Aby uzyskać dostęp do systemów hostowanych w chmurze, wymagany jest dostęp do Internetu lub rozległej sieci komputerowej.
Przykładem zastosowania przetwarzania w chmurze jest zakup przez firmę licencji systemu do analizy danych. Licencje te umożliwiają dostęp do technologii analitycznej (często przez przeglądarkę), ale wszystkie funkcje obliczeniowe i przechowywanie samego oprogramowania oraz zarządzenie nim są realizowane przez firmę zewnętrzną. Ten rodzaj zużycia powszechnie określa się jako SaaS (Software-as-a-service).
Innym typowym modelem wykorzystania chmury jest model IaaS (Infrastructure-as-a-Service), w którym zasoby chmury są zużywane jako serwery wirtualne i/lub wirtualne zasoby do przechowywania danych. W tym modelu standardowe systemy operacyjne, takie jak Windows i Linux, mogą być uruchamiane w chmurze, a różne tradycyjne aplikacje, które wcześniej działały w dużych centrach danych, mogą być przeniesione do zasobów chmury publicznej.
- Korzyści przetwarzania w chmurze:
- Właścicielem oraz zarządzającym sprzętem infrastruktury IT / centrum danych jest strona trzecia.
- Elastyczny model finansowy, koszty uzależnione od zużycia zasobów (OPEX) zamiast kosztów inwestycyjnych (CAPEX); w przypadku mniejszego zużycia koszty są istotnie mniejsze.
- Idealne dla aplikacji, do których użytkownicy uzyskują dostęp jednocześnie z wielu lokalizacji lub urządzeń mobilnych, takich jak witryny internetowe lub systemy e-commerce.
- Wady przetwarzania w chmurze:
- Może być kosztowne w przypadku aplikacji z dużymi zbiorami danych ze względu na opłaty za transfer przychodzący i /lub wychodzący oraz za magazynowanie danych.
- Całkowity czas przetwarzania uzależniony jest od przeciążeń sieci i opóźnień w transmisji.
- Opcja niemożliwa dla odległych lokalizacji bez niezawodnej łączności z Internetem / siecią WAN.
- Nieodpowiednie do obsługi danych wrażliwych (prywatność, kwestie prawne).
Różnica między przetwarzaniem brzegowym a przetwarzaniem w chmurze
Główna różnica między przetwarzaniem brzegowym a przetwarzaniem w chmurze polega na tym, że chociaż Twoja infrastruktura IT znajduje się poza głównym centrum danych, nadal jesteś jej właścicielem i zarządzasz nią. Infrastrukturę możesz zlokalizować wszędzie tam, gdzie Twoje aplikacje i dane wymagają odpowiedniej wydajności i dostępności, niezależnie od stanu lub szybkości zdalnego połączenia sieciowego.
Dzięki przetwarzaniu w chmurze Twoja infrastruktura IT jest zarządzana przez stronę trzecią i dostępna za pośrednictwem Internetu lub sieci rozległej. Dostępność danych i czas reakcji aplikacji zależą od jakości połączenia sieciowego, a także od dostępności samej infrastruktury opartej na chmurze, która w żadnym wypadku nie jest oczywista.
Należy jednak pamiętać, że przetwarzanie brzegowe i przetwarzanie w chmurze zaczynają być dzisiejszych czasach niezbędne dla organizacji. Wykorzystanie chmury do utrzymania aplikacji, które nie mają krytycznego znaczenia, może przyczynić się do znacznego obniżania kosztów IT. Z drugiej strony przetwarzanie brzegowe jest konieczne dla organizacji, które potrzebują pamięci masowej i mocy obliczeniowej na brzegu sieci. Zamiast patrzeć na urządzenia brzegowe i chmurę jak na konkurencję, postrzegajmy je jako uzupełniające się systemy, które zespoły IT muszą zrównoważyć zgodnie ze swoimi unikalnymi potrzebami.
Obie technologie nieustannie się rozwijają
Rynki przetwarzania w chmurze i przetwarzania brzegowego nieustannie się rozwijają, chociaż ten drugi w nieco szybszym tempie. Do 2025 r. rynek przetwarzania brzegowego ma wzrosnąć o ponad 400%, a rynek przetwarzania w chmurze ma wzrosnąć o ponad 120%.
Trajektorie wzrostu wskazują, że wiele firm przeniosło już obecnie znaczną część swojej infrastruktury IT do chmury. Jednak dopiero teraz zaczynają zdawać sobie sprawę z potencjału, jaki zapewnia im przetwarzanie brzegowe w odległych lokalizacjach.
Decyduj, kiedy potrzebujesz przetwarzania brzegowego
Decydując o tym, czy potrzebujesz rozwiązania typu edge computing czy cloud computing, zadaj sobie następujące pytania:
- Czy dana lokalizacja ma niezawodny dostęp do internetu?
- Czy aplikacje, których potrzebuję, mają kluczowe znaczenie dla działalności firmy?
- Czy rozwiązanie obsługuje dane wrażliwe?
Źródło: www.scalecomputing.com
Autor: Scott Loughmiller (Scale Computing)
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach z dziedziny przetwarzania brzegowego w ofercie Scale Computing.