Technologia SDS – co nas czeka w 2021?
Data publikacji: 26.03.2021
Software-defined storage (SDS) jest obecnie jedną z najbardziej pożądanych technologii dla przedsiębiorstw na rynku IT. Dzięki wirtualizacji warstwy pamięci masowej i rozdzieleniu funkcji oprogramowania od sprzętu, SDS zapewnia zespołom IT elastyczność projektowania i budowania oraz bardziej wydajne i ekonomiczne zarządzanie oraz utrzymanie infrastruktury pamięci masowej. SDS pomaga uczynić pamięć masową inteligentniejszą i łatwiejszą w zarządzaniu, jednocześnie umożliwiając przygotowanie IT na wyzwania przyszłości.
Analizując ewolucję SDS na przestrzeni lat, która w rezultacie stała się dominującą technologią w świecie centrów danych, eksperci DataCore postanowili przewidzieć, jak będzie wyglądać dalszy rozwój technologii SDS w 2021 roku oraz jakie trendy i wymagania będą skłaniały do zastosowania jej przez firmy.
Rozpoczniemy od prognoz Gartnera i IDC, a następnie przedstawimy perspektywy rozwoju technologii SDS w 2021 według ekspertów DataCore.
Przyszłość pamięci masowej to technologia Software-defined storage
- Według Gartnerowskiej Strategic Roadmap for Storage, 50% globalnej pojemności pamięci zostanie wdrożone jako SDS lokalne lub w chmurze publicznej do 2024 r. (wzrost z mniej niż 15% w 2020 r.).
- IDC prognozuje, że rynek SDS będzie rósł w tempie 8,8% złożonej rocznej stopy wzrostu (CAGR) w ciągu następnych 5 lat, osiągając 26,4 mld USD w 2024 r.
Te statystyki jasno pokazują, w jaki sposób rynek będzie otwierał się na technologię SDS w nadchodzących latach. Co więcej, analitycy przewidują, że w 2021 roku przedsiębiorstwa zmodernizują i zautomatyzują starsze systemy pamięci masowej, aktywnie wykorzystując zaawansowane technologie pamięci masowej napędzane innowacjami SDS.
Sztywna zależność od sprzętu zniknie
Organizacje IT nadal będą szukać sposobów modernizacji infrastruktury IT za pomocą jednolitej platformy zarządzania zdolnej do wykorzystania pełnego potencjału różnorodnego sprzętu, a technologie SDS pomogą im to osiągnąć, niszcząc silosy pamięci masowej i zależności sprzętowe, jednocześnie centralizując zarządzanie pojemnością, wydajnością, ochroną i dostępnością danych – na dowolnym urządzeniu pamięci masowej, od dowolnego dostawcy, z dostępem do dowolnego protokołu pamięci masowej i umieszczeniem w dowolnym miejscu (lokalnie lub w chmurze).
Ograniczenia budżetowe zmuszą IT do optymalizacji wydatków
Zwłaszcza podczas trwającej pandemii, w której budżety są napięte, a zespoły IT starają się jak najlepiej wykorzystać dostępne fundusze, SDS umożliwi organizacjom skorzystanie z ekonomicznych alternatyw pamięci masowej – czy to lokalnie czy w chmurze – co pozwoli zniwelować koszty zakupu drogiego sprzętu i jego utrzymania. Inteligentne techniki optymalizacji pojemności i wydajne zarządzanie zasobami za pomocą SDS pomogą uzyskać maksymalną wartość z istniejących inwestycji, jednocześnie pozwalając przesunąć w czasie konieczność rozbudowy pamięci masowej.
Zapotrzebowanie na pamięć masową będzie stale rosnąć
Nieustrukturyzowane dane stanowią 80% wszystkich danych przedsiębiorstw, a odsetek ten stale rośnie. Można przypuszczać, że w tym roku organizacje będą w coraz większym stopniu łączyły rozwiązania plikowej i obiektowej pamięci masowej, aby zaspokoić rosnące potrzeby w zakresie przechowywania danych nieustrukturyzowanych w architekturze rozproszonej i hybrydowej.
DataCore nieustannie pracuje nad rozszerzeniem portfolio produktów, aby dostarczać najlepsze w swojej klasie rozwiązania SDS do przechowywania danych blokowych, plikowych i obiektowych. Ich sprawdzone rozwiązanie SDS do blokowej pamięci masowej, SANsymphony, pomaga firmom na całym świecie od ponad dwóch dekad. W 2019 roku dodano do portfolio rozwiązanie vFilO, aby zaspokoić potrzeby rynku w zakresie zarządzania plikami. Z kolei, ich niedawne przejęcie Caringo – wiodącego dostawcy rozwiązań obiektowej pamięci masowej, jest dużym krokiem naprzód w planie budowy ujednoliconej architektury pamięci masowej w ramach wspólnej wizji DataCore ONE.
DataCore Swarm (dawniej Caringo Swarm) zapewnia niezrównane możliwości konwersji dowolnego serwera (serwerów) x86 w wysoce skalowalną i wysoko dostępną platformę obiektowej pamięci masowej do długoterminowego przechowywania danych i zarządzania nimi.
Wzrost popularności pamięci masowej w chmurze hybrydowej
W większości organizacji dane przechowywane są lokalnie. Chociaż na zainstalowanych fizycznie urządzeniach istnieją pewne grupy użytkowników chmury obliczeniowej to organizacje przyjmujące strategię opartą w 100% na chmurze są nadal rzadkością. Przedsiębiorstwa i dostawcy usług woleliby uzyskać to, co najlepsze z obu światów i używać hybrydowego modelu pamięci masowej, w którym aktywne (gorące) dane pozostają w centrum danych, a nieaktywne (zimne) dane są przenoszone do chmury. Wdrożenia wielochmurowe będą stosowane w przypadkach, w których oczekuje się, że dane znajdujące się na wielu platformach chmur publicznych i prywatnych będą zarządzane w ramach jednej globalnej przestrzeni nazw. Potrzebne będą zatem rozwiązania do przechowywania plików i obiektów, które bezproblemowo przenoszą dane do i z chmury oraz między wieloma chmurami.
Automatyzacja stanie na czele operacji IT
Biorąc pod uwagę nową normę pracy – system rozproszony i tryb zdalny, oraz rosnącą presję na administratorach IT, poleganie na ręcznym zarządzaniu przechowywaniem danych wydaje się nierozsądne. Eksperci uważają, że 2021 będzie rokiem szybszych i inteligentniejszych usług transmisji danych, które zostaną w dużej mierze zautomatyzowane. Faktem jest, że w sytuacji konieczności wykonania powtarzalnych operacji, wiele zadań administracyjnych można zautomatyzować, w tym: udostępnianie zasobów, równoważenie obciążenia, replikację, przełączanie awaryjne, tworzenie kopii zapasowych, migawki, deduplikację, kompresję itp. Korzystając z technologii opartej na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym, rozwiązania SDS będą analizować określone trendy i warunki, a następnie automatyzować przepływ danych między różnymi nośnikami pamięci, aby osiągnąć określone cele biznesowe.
Analitycy będą pilotować monitorowanie i rozwiązywanie problemów
Dostawcy pamięci masowej i niezależni dostawcy oprogramowania będą nadal inwestować w opracowywanie rozwiązań analitycznych. W przypadku infrastruktury pamięci masowej kluczowe znaczenie ma gromadzenie danych analitycznych pochodzących z zarządzanego urządzenia pamięci masowej. Zebrane dane telemetryczne są przetwarzane przez aparat analityczny, a następnie dostarczane są szczegółowe informacje ułatwiające rozwiązywanie problemów. Spodziewamy się, że w 2021 roku rozwiązania do analizy pamięci masowych staną się jeszcze bardziej kompleksowe pod względem zapewniania wglądu w: wydajność, kondycję, dostępność, pojemność, konfigurację, zabezpieczenia i dostępne zasoby. Proaktywne analizy i zalecenia dotyczące najlepszych praktyk pomogą administratorom IT zapobiegać wpływowi problemów na działalność biznesową.
Zbuduj swój własny interfejs HCI za pomocą oprogramowania SDS
Infrastrukturę hiperkonwergentną (HCI) tradycyjnie wdraża się jako urządzenie zakupione od jednego dostawcy, które obejmuje obliczenia, sieci, pamięć masową i wirtualizację w jednym pakiecie. Warto podkreślić, że w mniejszych środowiskach takie rozwiązanie może okazać się bardzo kosztowne. W związku z tym, przewiduje się, że w 2021 na znaczeniu zyska software SDS, który umożliwi zespołom IT dostosowywanie i budowanie własnej platformy HCI w oparciu o wybór sprzętu i komponentów od dowolnego dostawcy. SDS może pomóc małym centrom danych w łatwym wykorzystaniu kilku serwerów x86 komponentu pamięci masowej do zbudowania HCI o wysokiej dostępności. Bez konieczności inwestowania w nowy sprzęt HCI, zespoły IT z napiętym budżetem będą mogły dostosować własne serwery HCI do istniejącej infrastruktury.
Pamięć masowa dla aplikacji kontenerowych zyska na znaczeniu
Świat mikrousług funkcjonuje inaczej niż tradycyjne architektury aplikacji monolitycznych. Wraz z wzrostem fenomenu Kubernetes (powszechnie preferowanej platformy do orkiestracji kontenerów), zespoły DevOps szukają alternatywy dla tradycyjnej pamięci masowej, która nie spełnia wymagań środowisk kontenerowych obsługujących obciążenia stanowe. Container Attached Storage (CAS) to oprogramowanie obejmujące konteneryzowane obiekty pamięci masowej, które mogą być zdezagregowane i uruchamiane jako wiele usług oraz replik pamięci masowej opartych na mikrousługach, które z kolei przechowują dane oraz mogą być niezależnie rozbudowywane i uruchamiane.
Zespoły DevOps, które preferują technologię zapewniającą prostotę wdrażania i szerszą kompatybilność sprzętową, jeszcze bardziej zainteresują się wiodącymi dostawcami z obszaru open source, wspieranymi przez CNCF (Cloud Native Computing Foundation) i oferującymi rozwiązania korporacyjne, narzędzia do zarządzania czy trwałą pamięć masową.
Eksperci DataCore zapewniają, że w kolejnych miesiącach będą nadal obserwować rynek i informować o zmianach oraz trendach w zakresie technologii SDS, a także wykorzystywać je do rozwijania swoich produktów.
Źródło: https://www.datacore.com/blog/software-defined-storage-predictions-2021/
Autor: VINOD MOHAN (DataCore)
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach DataCore.