VDI vs. DaaS – które rozwiązanie będzie lepsze dla Twojej firmy?
Data publikacji: 18.02.2021
Rozwiązania Cloud Virtual Desktop Infrastructure (VDI) to w pełni zarządzane, oparte na chmurze narzędzia do wirtualizacji desktopów, które umożliwiają użytkownikom bezpieczny dostęp do aplikacji z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Produkty Cloud VDI ułatwiają pracę zdalną oraz oferują wiele innych korzyści, takich jak:
- Zwiększone bezpieczeństwo środowiska pracy
- Bezpieczny dostęp
- Uproszczony workflow
- Krótszy czas spędzony na rozwiązywaniu problemów związanych z bezpieczeństwem
- Więcej czasu na projekty generujące dochód
Korzyści związane z wirtualizacją pulpitów
Wirtualne pulpity umożliwiają pracownikom pracę z dowolnego miejsca, na dowolnym urządzeniu. Dodatkowymi korzyściami są: bezpieczeństwo, doskonała łączność, zwiększona produktywność, niższe koszty oraz scentralizowane zarządzanie.
Zwiększone bezpieczeństwo
Stały przyrost incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem zwiększa potrzebę wirtualizacji urządzeń. Rozwiązania antywirusowe na urządzeniach użytkowników nie zawsze zapewniają wystarczający poziom ochrony przed złośliwym oprogramowaniem. Praca zdalna pozostanie obecna z nami w dłuższej perspektywie niosąc za sobą większe ryzyko zagrożeń dla organizacji, dlatego wirtualizacja urządzeń końcowych jest najlepszym sposobem na uniknięcie problemów cyberbezpieczeństwa.
Ulepszona łączność
Wirtualne pulpity umożliwiają prosty i bezpieczny dostęp do zasobów firmy każdemu, z dowolnego miejsca, niezależnie od lokalizacji. Cloud VDI poprawia łączność organizacyjną, nawet jeśli Twoja organizacja ma tylko pracowników zdalnych lub mobilnych.
Niższe koszty IT
Eliminacja złożonej architektury IT obniża długoterminowe koszty utrzymania i licencjonowania oprogramowania oraz koszty wymiany sprzętu.
Wyższa produktywność
Wirtualne komputery stacjonarne zwiększają produktywność pracowników oraz ograniczają problemy związane z zatrudnieniem pracowników z innych obszarów geograficznych.
Wygodna obsługa infrastruktury
Scentralizowane VDI oznacza, że personel IT może administrować infrastrukturą organizacji z dowolnego miejsca. Poprawia to takie aspekty, jak: zaangażowanie działu IT, sposób i czas reagowania na incydenty, aktualizacje oraz instalacje zwiększające bezpieczeństwo.
Outsourcing zarządzania VDI w chmurze za pośrednictwem DaaS
Pakiety oprogramowania i usługi hostowane w chmurze zyskują na popularności z każdym dniem. Wirtualizacja oraz outsourcing obszaru roboczego poprzez wdrażanie rozwiązania Desktop-as-a-Service (DaaS) to składowe rosnącej popularności. Rozwiązania DaaS zawierają rozwiązania VDI w środowisku hostowanym w chmurze i oferują desktopy wirtualne jako usługi w modelu subskrypcyjnym. DaaS umożliwia outsourcing zarządzania VDI w chmurze bez konieczności konfiguracji i konserwacji VDI.
Model DaaS umożliwia hostowanie komputerów stacjonarnych poza siedzibą firmy, zapewniając w ten sposób dodatkowe korzyści, oprócz tych oferowanych przez wirtualizację pulpitu. Outsourcing zarządzania VDI w chmurze za pośrednictwem DaaS to doskonały sposób na zarządzanie infrastrukturą IT, płynne wdrażanie oraz zwiększanie produktywności.
Skalowalność DaaS
Dzięki rozwiązaniom VDI, zmiana skali oznacza możliwość dalszych inwestycji we wdrażanie i centra danych. Jednak w przypadku rozwiązań DaaS ta praca jest usuwana ze strony klienta. Skalowanie w górę lub w dół można łatwo przeprowadzić bez potrzeby dogłębnego planowania ryzyka strat inwestycyjnych czy przekroczenia budżetu.
Zarządzanie outsourcingiem
DaaS ogranicza potrzeby zarządzania rozwiązaniami IT, ostatecznie zmniejszając potrzebę konserwacji. Problemy techniczne mogą zostać szybko rozwiązane przez personel IT, który może poświęcić więcej czasu na inne zadania. W ten sposób DaaS pokonuje ograniczenia narzucane przez rozwiązania VDI.
Wybór między DaaS i VDI
Wybór między DaaS i VDI zależy od potrzeb biznesowych oraz innych czynników, które obejmują między innymi potrzeby zarządzania, koszty, łączność, potrzeby z zakresu bezpieczeństwa, położenie geograficzne i wymagania dotyczące sprawności.
Potrzeby zarządzania
Pierwszym czynnikiem, który bierzemy pod uwagę przy wyborze między DaaS i VDI jest obecność lub brak wykwalifikowanego personelu IT w danej organizacji. Jeśli potrzebujesz zewnętrznej obsługi, aby zaspokoić potrzeby związane z zarządzaniem wirtualnym pulpitem, DaaS będzie lepszą opcją. Z drugiej strony, jeśli posiadasz wykwalifikowany, wewnętrzny personel IT, korzystanie z rozwiązania VDI, takiego jak Windows Virtual Desktop może okazać się lepszym wyborem, ponieważ umożliwia zbudowanie projektu według własnych potrzeb.
Koszty
Koszty związane z rozwiązaniami VDI zależą od obciążenia pracą, jednak prawdopodobnie okażą się wyższe niż w przypadku korzystania z DaaS, w którym nakład pracy i związane z tym koszty są elastyczne. Jeżeli Twoja organizacja jest mała, DaaS może okazać się lepszym wyborem dla Twojego portfela.
Łączność i aktualizacje
VDI to dojrzałe, przetestowane i sprawdzone rozwiązanie, które nie jest uzależnione od łączności internetowej. Wymaga jednak cyklu ręcznej aktualizacji. Z kolei DaaS to nowa technologia, która opiera się na łączności internetowej, ale oferuje doskonałą funkcję automatycznych aktualizacji.
Bezpieczeństwo wrażliwych danych
Ze względu na to, że rozwiązania VDI są hostowane on-site, wrażliwe dane znajdują się również w lokalnym centrum danych zarządzanym przez administratorów IT. DaaS jest jednak rozwiązaniem w pełni outsourcowanym, dlatego poufne dane opuszczają lokalne centrum danych. Wybór między VDI a DaaS zależy zatem od pożądanego poziomu bezpieczeństwa danych wrażliwych.
Lokalizacja
Rozwiązania VDI mają lokalne centrum danych, podczas gdy DaaS może wykorzystywać wszystkie dostępne globalne regiony chmury, umożliwiając w ten sposób wykorzystanie infrastruktury lokalnej w środowisku chmury hybrydowej.
Sprawność
Czas wdrożenia rozwiązań DaaS jest szybszy i bardziej elastyczny w porównaniu do umiarkowanie wolniejszej konfiguracji VDI, która ma stałą pojemność. Elastyczność i łatwość wdrożenia to kolejny czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze pożądanego rozwiązania.
Parallels RAS i Azure DaaS
Parallels® Remote Application Server (RAS) to optymalny sposób łatwego korzystania z konfiguracji wirtualnego pulpitu, ponieważ integruje się z wirtualnym pulpitem Windows oraz wzbogaca go. Microsoft Windows Virtual Desktop umożliwia zdalne uruchamianie aplikacji i wirtualnych pulpitów oraz umożliwia korzystanie z wielosesyjnych hostów systemu Windows 10.
Połączenie platformy Microsoft 365 i platformy Azure oferuje rozszerzone korzyści dla użytkownika końcowego, a Parallels RAS jest zaprojektowany do bezproblemowej współpracy z Azure DaaS. Wdrażaj Parallels RAS i dostarczaj wirtualne pulpity z chmury z najnowocześniejszymi zabezpieczeniami, zasadami klienta, uwierzytelnianiem wieloskładnikowym i funkcjami kontroli dostępu opartymi na rolach.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach Parallels.
Źródło: www.parallels.com/blogs/
Autor: Giorgio Bonuccelli (Parallels)