Czym jest hiperautomatyzacja?
Data publikacji: 10.05.2023
W wielu organizacjach dotychczasowe „zautomatyzowane wyspy” zaczynają się łączyć. Firmy dostrzegają możliwość całkowitej automatyzacji, jednak kluczem do sukcesu pozostaje sensowna strategia.
I tutaj do gry wchodzi hiperautomatyzacja. To, co początkowo wydawało się jedynie modnym hasłem w branży, z czasem stało się krytyczną dyscypliną, którą należy dodać do strategii transformacji cyfrowej.
Czym jest hiperautomatyzacja?
Hiperautomatyzacja to strategiczne wykorzystanie wielu rozwiązań w celu zautomatyzowania jak największej liczby procesów. Hiperautomatyzacja różni się od automatyzacji tym, że rozszerza możliwości tego, co można zautomatyzować w ramach całej organizacji, zamiast ograniczać zakres, polegając tylko na jednym narzędziu z uniwersalnym podejściem. Najważniejsza zasada hiperautomatyzacji brzmi: jeśli można coś zautomatyzować to należy to zrobić. Organizacje stosujące hiperautomatyzację stale łączą automatyzację z procesami, aby zwiększyć produktywność, zoptymalizować zasoby, zachować konkurencyjność i zwiększyć elastyczność.
Elementy technologii hiperautomatyzacji
Hiperautomatyzacja polega na używaniu odpowiedniej kombinacji narzędzi do automatyzacji potrzeb organizacji lub też tworzenia najlepszego podejścia i z pewnością nie oznacza potrzeby posiadania każdego dostępnego narzędzia.
Przemyślana kombinacja poniższych rozwiązań może pomóc w osiągnięciu skutecznej strategii hiperautomatyzacji:
Robotyczna automatyzacja procesów (ang. Robotic Process Automation, RPA)
Niskopoziomowa automatyzacja front-endu najlepiej nadaje się do powtarzalnej, opartej na regułach pracy w celu zwiększenia produktywności ludzi.
Automatyzacja obciążenia (ang. Workload Automation, WLA)
Oparta na kodzie automatyzacja back-endu do scentralizowanej orkiestracji skryptów, procesów wsadowych, międzyplatformowych zadań i nie tylko.
Uczenie maszynowe (ang. Machine Learning, ML)
Algorytmy komputerowe, które automatycznie uczą się i ulepszają procesy poprzez doświadczenie oraz dane.
Sztuczna inteligencja (ang. Artificial Intelligence, AI)
Roboty, które mogą wykonywać zadania z inteligencją i wnikliwością tam, gdzie kiedyś potrzebny był udział człowieka.
Inteligentne przetwarzanie dokumentów (ang. Intelligent Business Process Management Software, IDP)
Uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja łączą się z automatyzacją procesów, aby uczynić dane częściowo ustrukturyzowane oraz nieustrukturyzowane bardziej użytecznymi w całym przedsiębiorstwie.
Inteligentne oprogramowanie do zarządzania procesami biznesowymi (ang. Intelligent Business Process Management Software, IBPMS)
Rozwiązania łączące narzędzia do zarządzania procesami w celu zwiększenia funkcjonalności i możliwości.
Bezpieczny transfer plików
Bezpiecznie automatyzuj i zarządzaj transferami danych bez względu na to, gdzie dane się znajdują lub gdzie są wdrażane.
Bezpieczne formularze
Elektroniczne formularze do wypełnienia, które automatycznie i bezpiecznie przekazują dane bezpośrednio do aplikacji i systemów.
Eksploracja procesów
Wykorzystanie eksploracji danych i zarządzania procesami w celu ulepszania procesów biznesowych.
Przykłady hiperautomatyzacji
Hiperautomatyzacja okazuje się szczególnie przydatna w przypadku procesów opartych na danych — a nowoczesny biznes opiera się właśnie na nich. Pomyśl tylko o bieżącym procesie w Twojej organizacji, który w dużym stopniu obejmuje dane i wiele etapów, często ręcznych, oraz czas potrzebny na jego ukończenie. Oto jak mogłoby to wyglądać z hiperautomatyzacją:
- Rozwiązanie RPA usprawnia powtarzalne, oparte na regułach zadania front-endu, takie jak ręczne wprowadzanie lub pobieranie danych z systemów i aplikacji.
- Inteligentne przetwarzanie dokumentów dodaje uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję, aby usprawnić proces przechwytywania danych i sprawić, że zarówno częściowo ustrukturyzowane, jak i nieustrukturyzowane dane będą mogły być używane w procesie bez interwencji człowieka.
- Bezpieczny transfer plików bezpiecznie przenosi dane bez względu na to, gdzie się znajdują lub gdzie muszą zostać wdrożone.
- WLA koordynuje powiązane procesy od strony back-endu, w oparciu o Twój harmonogram i potrzeby, aby uruchamiać kolejne procesy po zakończeniu poszczególnych etapów pracy.
Korzyści z hiperautomatyzacji
Sposób, w jaki pracujemy zmienił się drastycznie w ciągu ostatnich kilku lat, a firmy próbują znaleźć innowacyjne sposoby maksymalizacji wydajności oraz utrzymania konkurencyjności. Hiperautomatyzacja to sposób na lepsze skoordynowanie technologii i ludzi, dzięki którym Twoja firma działa. Oprócz poprawy skalowalności, elastyczności i produktywności, hiperautomatyzacja może przynieść szereg korzyści Twojej organizacji:
Mniej ograniczeń i polegania na IT
Koniec z ograniczeniami automatyzacji — używanie odpowiedniego narzędzia do danego zadania zapewnia szybki i bezpieczny rozwój Twojej firmy przy jednoczesnym zachowaniu najlepszych praktyk w perspektywie długoterminowej.
Zmniejszenie ryzyka błędu ludzkiego
Hiperautomatyzacja dodatkowo eliminuje błędy we wprowadzaniu danych, zapewnia lepsze pokrycie procesów i pomaga wypełnić lukę w wiedzy, dzięki czemu Twój zespół zawsze jest na bieżąco.
Pozostań konkurencyjny
Uzyskaj lepszy i szybszy dostęp do danych w celu łatwiejszego porównywania z kluczowymi wskaźnikami wydajności i ciągłej optymalizacji bez opóźnień, aby wyprzedzić konkurencję.
Utrzymuj standardy
Przy tak dużej ilości ustrukturyzowanych i nieustrukturyzowanych danych przychodzących i wychodzących z systemów i aplikacji, hiperautomatyzacja zapewnia wyrafinowane podejście do lepszego wykorzystania danych przy zachowaniu standardowego poziomu jakości.
Najważniejszym aspektem hiperautomatyzacji jest umożliwienie organizacjom myślenia na szerszą skalę. Poprzez dalszą optymalizację zasobów i rozwiązań, hiperautomatyzacja zapewnia strategię sukcesu.
Hiperautomatyzacja: następny wielki krok w automatyzacji?
Obejrzyj nagranie z webinarium podczas którego eksperci ds. automatyzacji firmy Fortra omówili swoje spostrzeżenia oraz podzielili się sposobami na strategiczne wdrażanie hiperautomatyzacji w organizacji. Zapraszamy do odsłuchania!
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach Fortra.
Źródło: https://www.fortra.com/blog/what-is-hyperautomation