6 korzyści z wdrożenia hybrydowego modelu pracy w Twojej firmie
Data publikacji: 12.03.2021
Pandemia skłoniła wiele organizacji do wdrożenia modelu pracy zdalnej na szeroką skalę. Jak dotąd wyniki są pozytywne: pracownicy osiągnęli lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i mogą pracować z taką samą (jeśli nie wyższą) produktywnością i wydajnością.
Jednak ta nieoczekiwana zmiana wiąże się z wieloma wyzwaniami. Pracodawcy obawiają się, że praca zdalna utrudnia zarządzanie zespołem i minimalizuje kontrolę nad działaniami pracowników. Teraz jest dobry moment, żeby poeksperymentować z hybrydowym modelem, w którym praca zdalna łączy się z biurową. Przyjrzyjmy się bliżej zaletom takiego modelu pracy.
Co to jest praca hybrydowa ?
Hybrydowy model pracy usprawnia procesy pracy, łącząc pracowników biurowych, zdalnych i częściowo zdalnych, dając im wszystkim autonomię potrzebną do wydajnej pracy. Na przykład pracownicy działów badawczo-rozwojowych, którzy potrzebują dostępu do specjalistycznych narzędzi w biurze, oraz ci, których praca wymaga jedynie urządzenia podłączonego do Internetu, mogą z łatwością wykonywać swoją pracę w hybrydowym środowisku.
Coraz powszechniejsze trendy w pracy zdalnej, takie jak bring your own device (BYOD) i choose your own device (CYOD) łatwo łączą się z hybrydowym modelem pracy. Umożliwienie pracownikom korzystania z własnych urządzeń – niezależnie od tego, czy pracują zdalnie, czy w biurze – obniża koszty IT. Zasady te mogą również zwiększyć produktywność, ponieważ pracownicy są zazwyczaj lepiej zaznajomieni z własnymi urządzeniami niż z urządzeniami dostarczanymi przez firmę.
Mantrą BYOD i CYOD jest umożliwienie pracownikom pracy z dowolnego miejsca w dowolnym czasie. Rozwiązanie to stwarza również wyzwania w zakresie bezpieczeństwa, którym mogą sprostać rozwiązania wirtualizacji pulpitu, takie jak Parallels® Remote Application Server (RAS). Dzięki Parallels RAS pracownicy mogą korzystać z BYOD i CYOD, aby bezpiecznie uzyskać dostęp do scentralizowanych zasobów serwerowych biura (porozmawiamy o tym więcej w dalszej części artykułu).
Sześć najważniejszych zalet hybrydowego modelu pracy
Teraz, gdy wiesz już, czym jest hybrydowy model pracy, przyjrzyjmy się sześciu najważniejszym zaletom korzystania z niego.
1. Lepsza współpraca i relacje w pracy
Wiele organizacji jest lepiej przygotowanych do wprowadzania innowacji, jeśli ich pracownicy mogą, przynajmniej przez część czasu, współpracować w ramach spotkań twarzą w twarz w tej samej przestrzeni. Kiedy wszyscy pracownicy pracują w domu i spotykają się jedynie wirtualnie, może to utrudniać funkcjonowanie oraz wprowadzanie innowacji w Twojej firmie.
Tradycyjna praca biurowa i bezpośrednie interakcje ułatwiają współpracę. Umożliwiają pracownikom kontaktowanie się ze sobą, rozmowy podczas przerw i omawianie przydatnych pomysłów podczas nieformalnych rozmów. Chociaż narzędzia do pracy zdalnej pozwalają pracownikom na interakcję, nie jest ona taka sama, jak w przypadku pracy biurowej. Istnieje również problem „zmęczenia zoomem”, czyli wypalenia na wirtualnych spotkaniach, które może prowadzić do gorszej komunikacji i gorszej współpracy.
Chociaż pracownicy nadal mogą wspólnie rozwiązywać problemy, pracując zdalnie, brak bezpośredniej interakcji może utrudniać relacje w pracy. Prawdziwy osobisty kontakt pozwala pracownikom zbliżyć się do siebie, wzmacnia więzi, zaufanie, zaangażowanie i lojalność – wszystko to prowadzi do lepszej współpracy oraz sukcesu firmy.
Wdrożenie hybrydowego modelu pracy pozwala pracownikom uzyskać to, co najlepsze z obu światów. Pracownicy mogą czerpać korzyści z osobistych relacji opartych na współpracy, a jednocześnie mieć okazję do pracy zdalnej nad zadaniami wymagającymi głębokiej indywidualnej koncentracji.
2. Lepsza równowaga między życiem zawodowym a prywatnym
Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym jest istotnym aspektem każdego zdrowego środowiska pracy. Pomaga zapobiegać wypaleniom i minimalizuje stres, który może negatywnie wpływać na samopoczucie psychiczne pracowników i prowadzić do dolegliwości fizycznych, takich jak nadciśnienie, przewlekłe bóle i problemy z sercem.
Analiza przeprowadzona przez Harvard Business Review pokazuje, że problemy fizyczne i psychiczne wynikające z wypalenia zawodowego kosztują organizacje w USA od 125 do 190 miliardów dolarów rocznie w wydatkach na opiekę zdrowotną. Koszty te rosną tylko wtedy, gdy weźmie się pod uwagę takie efekty, jak zwiększona rotacja, utrata talentu i niższa produktywność.
Organizacja, która stawia na równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, utrzymuje zdrowszą i bardziej produktywną siłę roboczą oraz oszczędza pieniądze. Hybrydowy model pracy idealnie pasuje do tej koncepcji, zapewniając pracownikom możliwość pracy zarówno zdalnej, jak i biurowej.
Dzięki hybrydowemu modelowi pracownicy mogą lepiej zrównoważyć życie osobiste z obowiązkami zawodowymi. Pracując w domu, mogą zaplanować swój dzień tak, aby przerwy były przeznaczone na podstawowe czynności, takie jak podwiezienie dzieci do szkoły czy wizyta u lekarza. To pozwala im nadążać za codziennym życiem, a to z kolei może prowadzić do poprawy koncentracji i uwagi podczas pracy.
3. Zwiększona produktywność
Badania przeprowadzone jeszcze przed wybuchem pandemii sugerowały, że praca zdalna może zwiększyć produktywność. Niedawny raport Boston Consulting Group (BCG) pokazuje, że ponad połowa menedżerów uważa, że ich zespoły pracują zdalnie jeszcze bardziej wydajnie.
Wzrost produktywności wynika z trzech źródeł: większej elastyczności, większej koncentracji podczas pracy i mniejszej absencji. Praca zdalna zapewnia większą elastyczność, ponieważ pracownicy mogą pracować z dowolnego miejsca w dowolnym czasie. Dzięki temu mogą łatwo zrównoważyć swoje obciążenia pracą przy niższych kosztach osobistych.
Na poziomie indywidualnym praca zdalna może zminimalizować czynniki rozpraszające związane z intensywną konfiguracją biura. Przerwy w pracy, które mogą być główną przyczyną straconego czasu – są niższe, co pomaga pracownikom skupić się na zadaniach wymagających większej uwagi.
Praca zdalna może również zmniejszyć absencję ze względu na zwiększone zaangażowanie. Na przykład pracownicy mogą nadal pracować, nawet jeśli są przeziębieni lub mają inne drobne problemy zdrowotne, zamiast brać cały dzień wolny, aby uniknąć przychodzenia do biura i zainfekowania innych.
Pomimo tych korzyści praca zdalna nie zawsze jest najlepszą opcją dla niektórych pracowników, np. jeśli brakuje im wydzielonego miejsca do pracy lub jeśli ich dzieci są nieobecne w szkole przez tydzień i utrudniają nieprzerwaną pracę.
Natomiast konfiguracje biurowe zapewniają indywidualne przestrzenie, które można wyposażyć w narzędzia do współpracy, takie jak urządzenia do wideokonferencji, dobre możliwości audio i wideo oraz wyświetlacze w pomieszczeniach. Pracownicy mogą zmaksymalizować wzrost produktywności w dni biurowe, wykorzystując te możliwości technologiczne w siedzibie firmy, zapisując poszczególne zadania, gdy są w domu.
4. Szersze pule talentów
Jeśli chodzi o zatrudnianie, organizacja, która stosuje hybrydowy model pracy, może wybrać lokalny talent lub źródło z globalnej siły roboczej. Zatrudnianie lokalnie sygnalizuje klientom, że firma zainwestowała w lokalną społeczność. Uniemożliwia to jednak dostęp do szerszej puli dostępnych talentów.
Do tej pory większość pracowników osobiście doświadczyła korzyści płynących z pracy zdalnej, takich jak skrócenie czasu dojazdu i lepsza równowaga między życiem zawodowym a prywatnym. Niedawne badanie McKinsey pokazuje, że 80% ankietowanych przyznaje, że lubi pracować w domu. Wielu przyzwyczaiło się do korzyści takiego rozwiązania, więc bardziej prawdopodobne, że w przyszłości będą zainteresowani firmami dysponującymi elastycznymi miejscami pracy.
Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku pracowników na których istnieje wysokie zapotrzebowanie na rynku pracy ze względu na ich umiejętności. Mowa tutaj na przykład o pracownikach technicznych, ponieważ ich prace można zazwyczaj z łatwością wykonywać zdalnie. Łączenie pracy zdalnej i biurowej może być kluczowym czynnikiem wpływającym na potencjał pracowniczy firmy, dzięki czemu organizacje, które stosują hybrydowe modele pracy, mogą przyciągać bardziej wykwalifikowanych i zróżnicowanych pracowników w różnych lokalizacjach.
Polityka pracy hybrydowej może również prowadzić do niższych wskaźników rezygnacji. Kiedy pracownicy czują, że mają słabą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, mogą czuć się pozbawieni motywacji i decydować się na opuszczenie organizacji. W przeciwieństwie do tego, hybrydowy model pracy świetnie nadaje się do osiągnięcia lepszej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Kiedy pracownicy czują się szczęśliwi i zadowoleni z firmy, w której pracują, stają się lojalni i zostają na dłużej.
5. Lepsze zaufanie pracodawca-pracownik
Jednym z najważniejszych (i trudnych do utrzymania) aspektów zdrowego, produktywnego środowiska pracy jest zaufanie między pracodawcami i menedżerami. Hybrydowy model pracy pomaga pracownikom zdobyć zaufanie pracodawców, pozwalając im pokazać, że pracują równie wydajnie, jeśli nie bardziej, jak w biurze.
Elastyczność hybrydowego modelu pracy może również zwiększyć lojalność pracowników, pomagając im poczuć się upoważnionymi przez kierownictwo do wykonywania pracy na ich własnych warunkach. Jeśli pozwolimy na swobodę pogodzenia pracy z osobistymi zadaniami i sprawami, które mogą potrzebować wykonania w godzinach pracy, pracownicy nie będą mieli wrażenia, że są stale „obserwowani” przez kierownictwo lub że każde ich działanie niezwiązane z pracą jest dokładnie analizowane. Prawdopodobnie będą więc mieć większy szacunek dla całej organizacji, podczas gdy kierownictwo również korzysta z tego, że nie musi spędzać czasu na mikrozarządzaniu lub ciągłym sprawdzaniu pracowników, aby nadzorować, czy faktycznie pracują.
Ponadto pracownicy, którzy czują się szanowani oraz obdarowani zaufaniem, są bardziej skłonni do dłuższego angażowania się w pracę i firmę. Niższe ogólne wskaźniki rotacji przynoszą znaczące korzyści, w tym niższe koszty zaopatrzenia, rekrutacji, zatrudnienia, wdrażania i szkoleń oraz większa wiedza i umiejętności pracowników – wszystko to przyczynia się do długoterminowego sukcesu Twojej firmy.
6. Lepszy wgląd w wyniki pracowników
Wydajność pracowników ma kluczowe znaczenie dla ogólnego sukcesu organizacji, ponieważ pozwala menedżerom określić mocne strony, wady i potencjalne luki, które wymagają uwagi. Hybrydowe środowiska pracy zazwyczaj wykorzystują bardziej współdzielone technologie i platformy współpracy (np. Jira, Asana, GSuite, Office 365), ponieważ pozwalają pracownikom bezproblemowo łączyć pracę w biurze i pracę zdalną. Platformy te umożliwiają menedżerom łatwe przeglądanie działań pracowników związanych z różnymi zadaniami, dzięki czemu mogą uzyskać jaśniejszy obraz tego, co wszyscy robią. Menedżerowie wiedzą, jak dobrze pracownicy osiągają kamienie milowe i terminy, kiedy oni (lub ich pracownicy) przebywają w biurze lub pracują zdalnie.
Wyposażeni w te informacje, menedżerowie mogą lepiej reagować na pracowników o niskich lub słabych wynikach, jednocześnie nagradzając tych o wysokich wynikach. Na przykład pracownicy, którzy udowodnią, że są zdolni do zachowania produktywności podczas ustalania własnych hybrydowych harmonogramów pracy, mogą nadal cieszyć się tą swobodą i elastycznością, wzmacniając w ten sposób zaufanie i lojalność wobec Twojej firmy. Ci, którzy mają trudności z wypełnieniem swoich obowiązków zawodowych, mogą porozmawiać ze swoim przełożonym, aby omówić czynniki utrudniające ich wykonanie, a następnie dostosować harmonogramy, aby spędzać więcej czasu w biurze, przedstawić plan wyników.
Jak Parallels RAS może wesprzeć hybrydowy model pracy?
Organizacje muszą stawić czoła wyzwaniu, jak połączyć sytuację przedpandemiczną, kiedy większość pracowników wykonywała swoje obowiązki w siedzibie firmy, z sytuacją popandemiczną (moment szerokiej dystrybucji szczepionek COVID-19), kiedy znowu zaczniemy powoli wracać do biur. Wszystko na to wskazuje, że praca zdalna na stałe zagości w miejscach pracy.
W związku z tym organizacje muszą nauczyć się zarządzać środowiskami pracy zdalnej w obliczu dzisiejszych niepewności i dostosować się do warunków, które przyniosą hybrydowe modele pracy. Poprawnie wdrożony model może pozwolić firmom zmaksymalizować korzyści zarówno w biurze, jak i pracy zdalnej.
Jedną z rzeczy, która ma zasadnicze znaczenie dla sukcesu hybrydowego modelu pracy jest posiadanie odpowiedniej technologii, aby pracownicy mieli dostęp do tego, czego potrzebują, aby być produktywnym. Parallels Remote Application Server (RAS) to kompleksowe rozwiązanie infrastruktury pulpitu wirtualnego (VDI), z którego organizacje mogą korzystać podczas wdrażania hybrydowego środowiska pracy. Organizacje mogą publikować aplikacje i wirtualne pulpity, bezproblemowo dostarczając je do dowolnego urządzenia na dowolnej platformie – w tym dowolnej przeglądarki zgodnej z HTML5.
Pozwala to zachować produktywność niezależnie od tego, czy pracownik pracuje w biurze, czy zdalnie. Parallels RAS jest dość przystępny cenowo w porównaniu z innymi rozwiązaniami VDI na rynku, a także jest niezwykle prosty w konfiguracji i zarządzaniu, posiada prostą architekturę, którą każdy wewnętrzny administrator IT może wykorzystać do zarządzania aplikacjami oraz wirtualnymi pulpitami.
Korzystając z programu Parallels Client, pracownicy cieszą się doświadczeniem podobnym do natywnej pracy z aplikacjami i komputerami stacjonarnymi niezależnie od używanego urządzenia, co zwiększa produktywność.
Co najważniejsze, dzięki Parallels RAS, aplikacje i komputery stacjonarne pozostają na serwerze lokalnym organizacji, zapewniając ich bezpieczeństwo. Nawet jeśli urządzenie końcowe zostanie naruszone, zasoby firmowe pozostają bezpieczne na scentralizowanym serwerze. Parallels RAS wykorzystuje również najnowocześniejsze protokoły bezpieczeństwa, takie jak uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA), uwierzytelnianie kart inteligentnych i Secure Sockets Layer (SSL), które zabezpieczają dane firmowe.
Stworzenie udanego hybrydowego modelu pracy wymaga wdrożenia odpowiedniej technologii, aby zapewnić pracownikom dostęp do wszystkiego, czego potrzebują do wykonywania swojej pracy, niezależnie od tego, czy pracują w biurze, czy na kuchennym stole.
Dowiedz się, jak Parallels RAS upraszcza zdalny dostęp, oglądając demo!
Źródło: www.parallels.com/blogs/
Autor: Victoria Garment (Parallels)